fbpx

Riccon ilhan doğan

Türkiye doğumlu olan İlhan Doğan, Ankara’da Dil Tarih Coğrafya okurken, dil eğitimi almak amacıyla Almanya’ya gitmiştir. Hayali olan Tiyatro eğitimini almak için İtalya’ya geçerek Roma’da “Comedia dell Arte” da üç yıl öğrenim gördükten sonra İsviçre’de AKAD Enstitüsü’nde Ruh Bilimleri ve Eğitim Psikolojisi üzerine eğitimini tamamlamıştır.

Tiyatro ile psikoloji, beden dili ve mizahı birleştirerek RicconTekniği’ni geliştiren İlhan Doğan, etkili iletişim için geliştirdiği tekniğin tescilini yaptırarak 1996 yılında Riccon Akademi’yi kurmuştur.

İsviçre Cumhurbaşkanı Sn. Pascal Couchepin, Avrupa Birliği Parlamenterleri, kamu görevlilerine, bilim adamlarına, beden dilinin doğru kullanımı ve düşünce okuma teknikleri üzerine eğitimler vermiştir.

Selanik Üniversitesi, Urbino Üniversitesi, İsviçre Üniversitesi, Helsinki, Riga, Rusya ve Çin’de ki üniversiteler gibi çeşitli ülkelerde ACCENT’in genç bilim adamlarına yönelik proje kapsamında iletişim eğitimleri vermiştir. Ayrıca birçok eğitim kurumu, belediyeler, huzur evleri, İsviçre Askeri Birliği’ne “İletişim ve Kişisel Gelişim” üzerine eğitimler veren Doğan, dünyanın önde gelen marka yöneticilerine ve çalışanlarına spesifik eğitimler düzenlemiştir.

Sosyal sorumluluk çalışmalarını “Help Yourself”adı altında kurumsallaştıran Doğan, bu çalışmalarından dolayı Lüksemburg, İsviçre ve Güney Afrika’da yılın adamı ödüllerine layık görülerek,  Afrika Swaziland’da 7 yıl boyunca ülke genelinde yapılanma ve “Eğitim Seferberliği” hizmetlerinden dolayı Swaziland Kralı tarafından “Lord” ünvanı almıştır.

Riccon İlhan Doğan’ın uluslararası toplam 9 kitabı yayımlanmış, bunlardan “Düşünce Okuma Tekniği”, “Bedenin Dili”, “Şiddet out Şefkat in”, “Şempanze Çocuklar”isimli kitapları Türkçe’ye çevrilmiştir.

Riccon tekniği Nedir?

“Ricon Tekniği” zengin içeriğinden dolayı Latince zengin anlamına gelen riccon kelimesi kullanılarak isimlendirilmiş ve özel geliştirilmiş bir eğitim yöntemidir.

“Riccon Tekniği “ ile öğrenme etkileşimli bir süreçtir. Bireyin vücut dilini anlayarak öğrenmesinin yarattığı farklılık, klasik  eğitimden daha etkili olmaktadır.

Birey yanlış ve doğruyu beden dilinde çözümleyerek, bulunduğu ortama uygun bilgi, tutum ve davranışını geliştirmektedir.

Dolayısyla Riccon Tekniği, vücut dili ve/veya ruhbilimsel durumlara olan tepkilerin analizi doğrultusunda psikoloji, mizah ve örnek uygulamaların pratiğe yansıtılarak kullanıldığı bir tekniktir.

Riccon Tekniği mizah ve beden dilinin birlikte kullanıldığı hareketli bir tekniktir ve eğitimler genelde ayakta uygulanır. Eğitimin ilk aşaması uygulama, ikinci aşaması ise teorik bilgi aktarımından oluşur.

Eğitim sonrasında, iletişiminizi pozitif etkileyecek bir kişisel gelişim yaşadığınızı gözlemleyebilirsiniz.

“Riccon Tekniği”ni birçok eğitim alanında uygulayabilirsiniz.

“Riccon Tekniği” uygulanan eğitimler şöyle sıralanabilir.

  • Beden Dili İle İletişim
  • Düşünce Okuma
  • Mesleğe Göre Beden Dilini Kullanabilmek
  • Kişisel Gelişim Eğitimleri
  • Almanca, İngilizce, Fransızca, İspanyolca ve İtalyanca’yı 6-8 saatte konuşabilmek.

“Beden Dili İle İletişim” ve “Düşünce Okuma  “ eğitimlerine katılarak, beden dilinizi tanıyabilir bulunduğunuz konuma göre duygu ve düşüncelerinizi yansıtırken beden dilinizi, davranışlarınızı kontrol edebilirsiniz.

Konuşma arkadaşınızın jest, mimik ve duruşundan ne düşündüğünü anlayabilir  ve koşullara uygun doğru kararlar verebilirsiniz.

“Mesleğe Göre Beden Dilini Kullanabilmek” eğitim programına katılarak mesleğinize uygun bilgi, tutum ve davranışlarınızı geliştirebilir ve kaliteli hizmet sunumunda fark yaratabilirsiniz.

Kişisel gelişim eğitimleri ile özgüveniniz ve iç motivasyonunuzun birlikteliğinde huzuru ve başarıyı yakalayabilirsiniz..

Riccon Teniği ile yabancı bir ülkede temel ihtiyaçlarınızı karşılayacak bir yabancı dilin konuşulmasını sağlayabilirsiniz. “Riccon Tekniği”  ile  8 yılda konuşulamayan bir dilin 8 saatte konuşulması mümkündür. Eğitim sürecinde gülebilirsiniz, yanlış yapabilirsiniz, mizahın rahatlığında önyargılarınızdan ve korkularınızdan kurtulabilir, temel ihtiyaçlarınızı karşılayacak cümleleri yabancı  dilde ifade edebilirsiniz.

Katılımcıların eğlenerek, sıkılmadan öğrenmesini sağlayan eğitimlerin en büyük özelliği sosyal yaşamda direkt uygulanabilirliliğidir.

Psikoloji, mizah, pratik uygulamaların buluştuğu  “Riccon Tekniği” tüm bu özelliklerinden dolayı,

“En İyi Eğitim Tekniği Ödülü” ‘nün yanısıra uluslararası düzeyde toplam 17 ödül almıştır.

Riccon Tekniği İçin Alınan Ödüller

The best presentation avard”

Aids Hilfe Bern, İsviçre

(En İyi Eğitim ve Tanıtım Tekniği Ödülü)

“World of Peace”

TOYP Türkiye

(Dünya Barışına katkıdan dolayı)

“Young scientists”

ACCENT Avrupa

(Genç Bilim Adamlari Tekniği)

“Lebendige Erziehungsmethode”

Cebit Hannover, Almanya

(En Canlı Eğitim Tarzı)

“Actualle Bildung”

Urbino Üniversitesi Urbino, İtalya

(Eğitimde en Yeni)

“Young educators avard”

University of Helsinki, Finlandiya

(Genç Eğitimciler Ödülü)

Fastest training avard”

Thessaloniki University Yunanistan

(En Hızlı Eğitim Tekniği Ödülü)

“Different training avard”

L’Institut Universitaire Kurt Bösch IUKB SION, Isviçre

(En İyi Alternatif Eğitim Ödülü)

Avard for the training of the best publicity

University Bern, İsviçre

(En İyi Tanitim Eğitimi Ödülü“

Different message award

Teaching Education Torino, Canada

(Mesaji Farklı Verme)

“Men of the year”

KIRIMI Polizie Johannesburg, Güney Afrika

(Yılın Adamı Ödülü)

Creative advertising ideas and techniques”

Centre de Technologie de l’Education, Luxembourg

(En Yaratıcı Fikirler Ve Reklam Tekniği Ödülü)

Basler Kantonalbank Yves Stalder Basel, İsvicre “En eğlenceli eğitim yöntemi“

Frey, Hotel Aarau-West AG, İsviçre “En eğlenceli eğitim yöntemi“

CSS Versicherungen Bern, İsviçre “En eğlenceli eğitim yöntemi“

Yapılandırmadan dolayı Swaziland Kralı Mswati tarafından “Swaziland Lord” ünvanı

Dünya barışına katkılarından dolayı Vatikan tarafından “Medaglia in Argento” madalyası.